Back

FILMA-SERIALE

5 filma që do t’u ndihmojne të mësoni GJERMANISHT…

Gjermanishtja është një nga gjuhët më të folura në vitet e fundit – qoftë për shkak të pranisë së madhe të Gjermanisë në BE, zgjerimit të shpejtë të bizneseve globale, apo thjesht sepse njerëzit janë kuriozë metë vërtetë se cfarë po këndon Rammstein.
Gjermanishtja është bërë një nga gjuhët e dyta më të njohura në botë për tu mësuar! Vlerësimi i fundit i Institutit Goethe e nxjerr numrin e nxënësve gjermanë në afërsisht 14.5 milion në të gjithë globin,nuk është keq për një gjuhë që supozohet se është e 10-ta më e folura në botë!
Pra, nëse jeni një folës i gjermanishtes që po lulëzon, pa dyshim që do të kërkoni mënyra për tu mesuar me gjuhën – dhe nëse nuk mund ta vizitoni Gjermaninë, cila është mënyra më e mirë e të dëgjuarit sesa përmes një seriali televiziv mbërthyes? Filmat në gjuhë të huaj po lulëzojnë në faqet e Ëeb-it, kështu që tani është koha të shikoni disa nga serialet më të mira televizive për t’ju ndihmuar të mësoni gjermanisht. Edhe nëse nuk jeni të interesuar të mësoni gjuhën, këto shfaqje nuk duhen humbur! Telekomanda gati?

1.CRIMINAL

Nuk e njihni akoma një nga prodhimet më të mëdha të Netflix për 2019? Ky quhet “krim” nga ana jote(me fal).Ky serial policor me disa pjesë trajton çështjet penale në Spanjë, Mbretërinë e Bashkuar, Francë dhe natyrisht, Gjermani. Një kënaqësi për ata që janë të apasionuar me lojërat psikologjike, Criminal është një shfaqje që do të dëshironi ta shikoni në çdo gjuhë në të cilën është prodhuar – njëra pas tjetrës.

2. DARK

Dark është një serial fantastiko-shkencor me disa grimca të mbinatyrshme, dhe nëse jeni zhytur në trillet tuaja, kjo nuk duhet humbur. Një fëmijë zhduket në pyjet e thella dhe zbulohet një mister, duke shkaktuar një përmbysje të plotë në qytetin imagjinar gjerman Winden. Misteret dhe sekretet fillojnë të shfaqen ndërsa seria ndërthur së bashku periudha kohore që prekin familje të ndryshme – do të të bëj të varur që në episodin e parë.Dark është një përzgjedhje e kritikëve dhe me tre sezone të planifikuara ke mjaftueshëm kohë për të dëgjuar Gjermanisht.

3. STROMBERG

Le të bëjmë një shëtitje në anën më të lehtë të jetës tani – Stromberg është versioni i Gjermanisë sipas shfaqjes britanike The Office. Ne nuk jemi këtu për të debatuar nëse britanikët apo amerikanët e bënë këtë më mirë, por versioni gjerman është shumë më afër zyrës britanike sesa është versioni amerikan. Ndërsa në fillim krijuesit nuk donin të deklaronin se sa ngushtë ishte i lidhur Stromberg me The Office, ata më vonë u kërcënuan me veprim juridik nga BBC dhe e konsideruan serialin si ‘të inspiruar’ nga hiti Ricky Gervais / Stephen Merchant shoë.
Ju do të përthitheni lehtë nga kjo komedi – e cila është lehtësisht një nga sygjerimet më me humor në listën tonë të serialeve më të mira për t’ju ndihmuar të mësoni gjermanisht! Nëse jeni adhurues i The Office, përpiquni të dalloni se ku qëndrojnë ngjashmëritë ndërsa i shikoni!

4. HOW TO SELLS DRUGS ONLINE

Duke iu përmbajtur komedisë, ky serial adoleshentësh i moshës së re është frymëzuar nga ngjarje të vërteta! Sezoni i parë është i gjatë vetëm gjashtë episode, kështu që do të keni lehtësi të mund ta kaloni atë nëse doni të rrisnit aftësitë tuaja të të dëgjuarit gjermanisht.
Në qytetin imagjinar të Rinseln, Moritz dhe shoku i tij Lenny përpiqen të fitojnë përsëri ish-të dashurën e Moritz duke shitur ekstazi në internet (tingëllon si plani perfekt). Sipërmarrja e tyre nuk qëndron aq e vogël sa e kishin menduar dhe ata e gjejnë veten të zhytur thellë – dhe shpejt. Kjo seri bazohet në historinë e jetës reale të një prej tregtarëve më të suksesshëm në internet të drogës në Gjermani, kështu që ndërsa është shkruar si komedi, ajo ka një sfond të errët për të hetuar më tej!

5. BABYLON BERLIN

Një tjetër dramë kriminale në listën tonë, Babylon Berlin është transmetuar në shumë vende të botës, duke marrë vlerësime pozitive pothuajse universale. Netflix e ka transmetuar atë në 35 tregje me shumë sukses, përfshirë SHBA. Kjo dramë drithëruese tregon një anë të historisë gjermane e cila është pak e eksploruar në të gjithë botën, kështu që nëse jeni të interesuar të mësoni më shumë sesa thjesht gjuhën, kjo shfaqje është perfekte për ju.
E vendosur në Berlin në 1929, Republika e Weimar po pëson ndryshime rrënjësore. Një oficer i ri policie transferohet në qytet për të zgjidhur një rast zhvatjeje – por shumë shpejt rezulton se shkon shumë më thellë se kaq. Komploti kombinon elementë kriminalë me trazirat politike të Berlinit dhe zhvillimet socialiste, duke bërë që të mbërtheheni para televizorit edhe nëse nuk po përpiqeni të mësoni gjermanisht.
Prandaj, nxirrni kokoshkat! Duket sikur ju do bëni shumë praktikë me këto shfaqje televizive për të mësuar gjermanisht – do të jeni në rrugën e duhur për të përmirësuar aftësitë tuaja gjermane të leximit dhe dëgjimit me këto zgjedhje të shkëlqyera.

SHPËRNDAJE

SHPËRNDAJE

ARTIKUJ TË TJERË

 
Pershendetje